Powidz – ciekawa wieś dla turystów lubiących jeziora

Niektóre osoby wyobrażają sobie, że koniecznie trzeba wybrać się na Mazury, jeśli chce się skorzystać z uroków, jakie dają nam duże i czyste jeziora. Jednak jechać specjalne z jednego krańca Polski na drugi, niekoniecznie jest łatwym przedsięwzięciem. Właśnie z tego względu najlepiej jest zaplanować sobie noclegi w miejscowości Powidz, ponieważ ta niewielka wieś, znajdująca się w Wielkopolsce, jednocześnie wyróżnia się obecnością w sąsiedztwie kilku bardzo czystych jezior. Tutejsza baza noclegowa znajduje się bezpośrednio nad Jeziorem Powidzkim.

To właśnie jezioro skupia przy sobie tak wiele turystów, ze względu na tutejsze możliwości uprawiania sportów wodnych, wypożyczalni sprzętów, a także okazji do nauczenia się nurkowania. W końcu jest to akwen, który otrzymał status I klasy czystości wód. Więc to w Polsce jest bardzo rzadkim przywilejem, z którego oczywiście należy korzystać. Tu warto napisać też, że takie same widoki spotkamy np. w Okunince.

W samym Powidzu mamy do czynienia z niedużą mariną. Jednak właśnie tutaj mamy okazję wynająć żaglówki bądź łodzie jachtowe. Chociaż życie toczy się właśnie nad tym jeziorem, pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapominać, że nie jest to jedyny akwen znajdujący się w pobliżu Powidza. Powinniśmy również mieć na uwadze, że jeśli wybierzemy się nieco w kierunku północnym, docierając do Charbina, będziemy mieli okazję zwiedzić słynne w tej okolicy Jezioro Niedzięgiel. Tutaj również bardzo mocno rozwija się turystyka wodna, a sprzyja jej nie tylko duża powierzchnia jeziora oraz rozbudowana linia brzegowa. Tutaj także woda zalicza się do jednych z najczystszych na terenie całej Polski.

W pobliskiej okolicy znajduje się również dużo niewielkich jezior, które wyróżniają się już większą ustronnością od turystów, a także malowniczymi widokami. Wśród tych akwenów wymienia się chociażby jezioro Białe, które również znajduje się na Północ od Powidza. Ten akwen znajdziemy bez problemu powyżej Jeziora Niedzięgiel. Natomiast na Jezioro Kosewskie natrafimy, wybierając się na wschód od Powidza. W tym celu powinniśmy przeprawić się na drugi brzeg Jeziora Powidzkiego, by dotrzeć do niedużej miejscowości Kosewo. Natomiast nieco wyżej nad nim znajduje się również malutkie Jezioro Salomonowskie, do którego można dopłynąć kajakiem. Zatem osoby mieszkające na zachodzie Polski, wcale nie muszą wybierać się w daleką drogę na Mazury, by wypocząć nad dużymi i przejrzystymi jeziorami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>