Unikatowe Muzeum Broni i Militariów w Świdnicy

Jeśli z okazji urlopu korzystamy z uroku jednego z piękniejszych miast Dolnego Śląska – Świdnicy i z jego bazy noclegowej (info pod linkiem Meteora), ale nie wiemy, jak wypełnić czas, który mamy w nim spędzić, zdecydowanie jest to miejsce, w którym uda nam się go w pełni zagospodarować. Praktycznie każdy znajdzie tu coś dla siebie, miłośnicy zabytków – stare, okazałe kamienice czy Ratusz, miłośnicy muzyki poważnej koncerty w zabytkowym Kościele Pokoju. Dla miłośników militariów z kolei Świdnica oferuje natomiast Muzeum Broni i Militariów, które jest jedynym tego rodzaju obiektem w Polsce.

Muzeum zostało oddane do użytku zwiedzających w 2001 roku. Pomysłodawcą projektu muzeum, a zarazem osobą, która doprowadziła do stworzenia tego miejsca był Stanisław Gabryś – świdnicki pasjonata militariów, który małymi kroczkami doprowadził do ukończenia swojego dzieła.

W obiekcie znajduje się ponad 2000 sztuk różnego rodzaju przedmiotów militarnych, wśród których wyróżnić możemy broń strzelecką, maszynową oraz przeciwpancerną od takich eksponatów jak karabiny iglicowe (info na Wikipedii) z XIX wieku do broni drugiej połowy XX wieku. Najwięcej przedmiotów pochodzi z okresu II wojny światowej. Niektóre eksponaty są niemalże unikatowe na skalę nie tylko kraju, a nawet Europy czy całego świata. W muzeum podziwiać można takie perełki jak: czołg T-72, samoloty: MIG-21, SU 22, Iskra czy działo samobieżne tzw. „Goździk”, a także: kilkanaście transporterów, lekkich i opancerzonych, ponad 20 armat, stacje radio-lokacyjne, wyrzutnie, samochody i motocykle typowo przeznaczone do celów bojowych. Dodatkową atrakcją muzeum jest znajdująca się przy nim strzelnica, na której każdy może sprawdzić i podszkolić swoje umiejętności posługiwania się bronią palną. W muzeum znajduje się także dział dydaktyczny, w którym możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o broni i militariach. Wygłaszane są tam specjalne prelekcje w tym zakresie, przygotowane przez specjalistów w tej dziedzinie.

Muzeum otwarte jest dla zwiedzających we wszystkie dni robocze od godziny 10:00 do godziny 18:00 oraz w weekendy od 8:00 do 18:00. Wielu z nich docenia ogrom poświęcenia, jakie włożył w projekt jego inicjator poprzez dzielenie się własnymi "domowymi" zbiorami. Dzięki temu Muzeum Broni i Militariów cały czas prężnie się rozwija.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>